Yüz Dolgusu ve Malzemeleri

Yüz Dolgusu ve Malzemeleri

Enjekte edilebilir dolgu maddeleriyle kırışık estetiğinin Hollywood seçkinleri ve ünlüleri arasında popüler olması anlaşılır bir konudur. Çünkü sorunsuz, anestezi olmadan ve bıçak altına yatmadan daha genç bir görünüm sağlar. Kırışık tedavisinin en popüler ve yaygını elbette Botoks’tur. Gençlik arayanlar Botoks dışında yüze dolgunluk sağlayacak, boşlukları dolduracak ve yüzü tekrar biçimlendirecek cilt dolguları kullanıyorlar. Yüz için yaygın olarak kullanılan dolgu maddeleri şöyledir:
Juvaderm, orta seviye-ciddi seviyedeki buruşuklukları gideren pürüzsüz yapmak için kullanılan bir deri dolgusudur. Hacim kazandırmaktan kaldırmaya ve yüze biçim vermeye kadar çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere değişiklik gösterirler. Juvederm hiyalüronik asitten meydana gelir. Bu asit cilt hacmini ve sıvı alımını düzenleyen doğal bir maddedir. Eklem yağlamalarını ve tamponlamasına da katkıda bulunur. Hiyalüronik asit nemi içeride tutar sudaki ağırlığından 1.000 kat fazla nemi emer. Kolajen (ağ dokusunun ana proteini olan bir tür albüminoid) ve elastini bağlar ve cildin destek yapısının çoğunu oluşturan bu iğciklere gerekli besinleri taşır. Juvaderm’deki hiyalüronik asit ve burada listelenen diğer deri dolguları hayvan kaynaklarından elde edilmemiştir.
Restilan’da hiyalüronik asitten oluşur ama orta seviyede yüz çizgileri ve buruşukluklar için kullanılır, kaldırma ve yüzün biçimini değiştirmek için kullanılmaz. Restilan genelde Botoks’la birlikte sonuçların daha uzun süre dayanması için kullanılır.
Perlan, aynı şirket tarafından (ve aynı hiyalüronik asitten) Restilan olarak üretilir. Farkı jel parçacıkları daha geniş ve bu yüzden daha derin çukurları doldurmada kullanılır ve yüzü daha dolgun yapar. Perlan aynı zamanda gençlik hacmini güzelleşmesinden faydalanan, dudaklar gibi yüzün başka alanları güzelleştirmek için kullanılır.
Radiesse, Hiyalüronik asit yerine, su bazlı jelde bekletilen kalsiyum bazlı mikrosferden yapılmıştır. hem ani hem de genişletilmiş sonuçları sağlar çünkü kolajen üretimini tetikler ve doku üretimini teşvik eder. Genelde nazolabial kıvrımları ve kukla çizgileri düzleştirmek için kullanılır.
Artefil, FDA tarafından onaylanan tekrar emilemeyen ilk ve tek deri dolgusudur. Buruşuklukları düzeltmede uzun vadeli ve hemen etkili olduğu için bir üne sahiptir. Artefil, polimetilmetakralet (PMMA) ameliyatlarda yıllardır kullanılan mikrosferlerden oluşur. Ama doğal bir madde olmadığı için, alerji riski vardır. Sonuçların kalıcı olduğu düşünüldüğü için artefil kullanan doktorlar ilk tedavide dolgu altına kullanmayı ve daha fazlasını da diğer randevuda eklemeyi tercih ederler.
Sculptra, genelde yüz lipoatrofi tedavisinde kullanılır. Lipoatrofi bazen yanak sarkıklığı, çukur ve oyuk gözlere neden olan deri altındaki yağ kaybıdır. Sculptra’nın ana parçası, çevredeki dokulara zarar vermeyen biyo-uyumlu madde olan poly-L-laktik asittir. Diğer deri dolgularının aksine, Sculptra hemen sonuç vermez. Kolajen üretimini tetikleyerek çalışır bu yüzden sonuçlar birkaç ay içinde kademeli olarak ortaya çıkar. Genelde 3-5 tedavi gerekir ve sonuçların ortaya çıkması 2-3 yıl sürebilir.
Öz kaynaklı yağ, vücudun kendisinden üretilen bir yağdır. Kullanımı alerjik reaksiyon ya da vücut tarafından reddedilme riskini azaltır çünkü birinin kendi dokusundan oluşur. Ama yeni bölgeye yerleştirildiğinde canlı yağ hücrelerinin hepsi yaşamaz bu yüzden çok yüksek oranda tekrar emilme beklenir. Bundan dolayı, doktor genelde tedavi edilen bölgeyi fazlaca dolduracaktır bu durum da hastanın geçici olarak anormal görünmesine neden olabilir.

Instagram Galeri

Menü