Yanak Dolgusu

Birçok kişi dolgun yanakların çekici olduğunu düşünür. Zayıf yanaklar yüzünüzün görünümünü çok zayıf ve kuru göstererek gözaltı alanda yaşlı bir görüntü yaratır. Yanak dolgusu yaşla birlikte kaybolan yanaklarınızın dolgunluğunu restore eder veya onlar hiç olmadığı zamanki gibi güçlü bir yanak kemiği görünümü yaratabilir. Özel görünümünüze ve elde etmek istediğiniz görünüme göre estetik yanak cerrahisinde çok seçenek mevcuttur. Operasyon yanağın kemik yapısını yanak bölgesinde etkili bir şekilde büyüterek yüzünüzün orta kısmının zeminini iyileştirir.

Yanak Dolgusu Kimler için uygun bir yöntemdir?

Yaşlanmayla elmacık kemiği bölgesinde hacim kaybetmişseniz veya zayıf yanaklarla doğup daha dolgun, daha genç görünümlü yanaklar istiyorsanız estetik yanak cerrahisi için aday olabilirsiniz. Bazı hastalar geçmişte geçici doku dolguları kullanarak dolgun yanak elde etmek istemiştir ve kalıcı çözüm arar. Yanak büyütme operasyonuna girecek olan hastalar iyi sağlığa ve normal işlev gören bağışıklık sistemine sahip olmalıdırlar.

Yanak dolgusunda standart yöntem nedir?

Estetik yanak cerrahisi tek başına veya diğer cerrahi usullerle kombine olarak uygulanabilir. Özel anatominize ve istenilen değişikliğe uygun çok sayıda şekil ve büyüklüğe sahip implantlar mevcuttur. Seçilen bölgeye bağlı olarak implantlar ağıza dişeti hattından küçük bir insizyonla veya eğer göz kapağı gerdirme işlemi de aynı zamanda uygulanacaksa alt göz kapağının altından insizyonla yerleştirilebilir. Yaklaşıma ve cerrahın tercihine bağlı olarak yanak implantaları katı silikon gibi reaksiyona girmeyen malzemelerden yapılır. Cerrahi olarak yanak kemiği üzerinde bir paket oluşturularak implant buraya yerleştirilir. İmplant ya iyi uyan bir paketle veya yumuşak dokuya ya da kemiğe sabitlenir. Yanak büyütme operasyonuna tamamlamak üzere insizyon kapatılır. Genellikle bütün operasyonun tamamlanması eğer diğer ilave işlemler uygulanmazsa 30-45 dakika sürer.

Yanak dolgusunun faydaları nelerdir?

• Dolgun yanak elde etmek için kalıcı çözüm (geçici dolgulara karşı)
• Diğer yüz cerrahisiyle aynı zamanda kolaylıkla uygulanabilir
• Ağız içi veya göz kapağı seçeneği
• İstenilen görünüm için fazla sayıda implant seçeneği
Yanak dolgusuyla ilgili diğer şeyler nelerdir?
Eğer zayıf yanaklarınızdan memnun değilseniz ve implantların sizin için uygun olduğuna emin değilseniz, en iyisi bilgili bir plastik cerrahla konsültasyon yapmak olacaktır. Eğer yanağınıza bir hacim ekleyecekseniz bunu yaparken bir gerdirme de yaptırın. Aynı etki yumuşak doku dolgularla da elde edilir ve bunlar geçici olarak kullanılarak sizin yanak implantlarından memnun olup olmayacağınızı belirleyeceklerdir. Yüzün orta kısmının gerdirilmesi daha önceden yüzlerinin görünümünden memnun olan ancak yanak hacmi kaybından ziyade yanağın sarkması durumunu ifade eden orta yaş gurubu hastalar için uygun bir işlem olabilir. Daha ileri düzeyde yüz yaşlanmalarında kemik rezorpsiyonu, deri elastikiyetinin kaybı, yağ atropisiyle hacim kaybı gibi faktörlerin birlikte etkisi olabilir. Yanak bölgesi sönmüş gibi durabilir ve çene hattı boyunca gıdı mevcut olabilir. Bu gibi durumlarda yanak estetik cerrahisiyle yüz gerdirme işlemi birlikte uygulanarak ideal sonuçlar alınabilir.

Yanak dolgusunun riskleri nelerdir?

• İmplantlarla yanak duyarlılığı geçici veya kalıcı olarak değişebilir.
• İmplantlar özellikle operasyon sonrası erken dönemlerde değiştirilebilir. Tamamen iyileşene kadar temas sporlarından kaçının.
• Göz kapağı yaklaşımıyla yapılan operasyonda alt göz kapağının çekilmesiyle kuru göz hissi oluşması
• Eğer implantlara enfeksiyon bulaşmışsa temizlemek için çıkartmak gerekebilir.
Yanak dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?
Estetik yanak cerrahisinden sonra iyileşme süreci genellikle uygulanılan cerrahi yaklaşım ve aynı zamanda başka işlemlerin de uygulanmasına bağlıdır. Genel olarak sadece yanak büyütmesi yapıldığında operasyon günü bile hareket edebilirsiniz; fakat üst dudağınız bir dişçiye gittiğinizdekine benzer bir biçimde donuk kalacaktır. Bu duyum geceleyin düzelecektir, yanaklarınız hafif ağrıyacak ve şişecektir. Antibiyotik ve ağrı kesiciler için reçete yazılabilir ve hafif aktivitelerde bulunmanız gerekir. Başınızı yukarıya doğru dik tutmak şişkinliğin daha kısa sürede geçmesine yardım eder. Yanak büyütme işlemi ağız seçeneğiyle yapılmışsa diş etleriniz iyileşene kadar birkaç gün yumuşak yiyecekler yeme sınırlandırılması olacaktır. Yedikten sonra ağzınızı çalkalayarak sütürleri temiz tutmanız gerekir, sütürler birkaç hafta sonra kendilerinden çözünecektirler. Eğer göz kapağı seçeneği kullanılmışsa cerrahınız gözlerinizi nasıl dinlendireceğinizi söyleyecek ve operasyon sonrası şişme aşamasında göz kuruluğunuzu önlemek için yağlayıcılar tavsiye edecektir. Kontrol ziyaretlerinde sütürler alınacaktır.
Yanak dolgusunda sık sorulanlar nelerdir?
Yanak dolgusu acılı olur mu?
Birçok hasta estetik yanak cerrahisini acılı olarak düşünmez. Yanak implantından dolayı oluşan hacim artışıyla vücudun şişme tepkisine bağlı olarak operasyondan sonra en kötü hissedilen “gerginlik” duygusu periyodu mevcuttur. Ağrı için ilaç tedavisi sadece birkaç gün için gerekir ve daha sonra sadece iyi uyumak için geceleri ilaç alınır.
Yanak dolgusunda yara izi kalır mı?
Ağız içi yaklaşımla yapılan yanak büyütme işleminde görünür bir harici yara izi kalmayacaktır. Eğer estetik cerrahinizde göz kapağı yaklaşımı kullanılmışsa kirpik hattı kenarında yara izleri kalacaktır. Bu bölgedeki yara izleri dikkatle baksanız bile kolay fark edilemez.
Yanak dolgusunun yan etkileri var mıdır?
Yanak cerrahisinden sonra yanak duygusu hassasiyetinde değişikliklerin olması normaldir. Operasyondan hemen sonra verilen lokal anestezikler nedeniyle yanağınız donuk kalacaktır. Daha sonra yanağınızın duyusu geri gelecektir, implant yakınındaki duyu sinirleri yeni sık çevrelerine alışıncaya kadar duyarlılık artmış olabilir.

Yanak dolgusunda anestezi uygulanır mı?

Yanak büyütme cerrahisinde hasta ve cerrahın tercihlerine bağlı olarak sedasyon anestezisi veya genel anestezi uygulanabilir. Özel durumunuz için ne uygulanacağı konusunda plastik cerrahınızla iletişim kurarak danışın.

Instagram Galeri

Menü