İşte Çatlamış Dudaklarınızı Tedavi Etmenin Yolu

Dudaklarınızın ne kadar kuru olduğunu farketmeye ve çatlamış dudaklarınızı tedavi etmeye hazır olun.

Dudak koruyucusu bağımlılarının bilmesi gereken 6 şey:

Eğer uzaylı değilseniz kış mevsimi sizin de dudaklarınızı oldukça kurutmuş olmalı. Dermatologların dudaklarınızı korumak için önerdiği birkaç tüyoyu sizle paylaşabiliriz.

Dudaklarınız gerçek anlamda nem eksikliğinden kırılıyor.

çatlamış dudaklarınızı çatlamış dudaklarıanızı

Dudaklarımız cildimizdeki en hassas bölge ve yemek, içmek, konuşmak, nefes almak, öpüşmek gibi hareketlerle sürekli çalışıyorlar.Dudakların bu yüzden çatlaması gayet normal ama büyük yarıkların oluşması enfeksiyon ve mantar ve büyük acılara sebep olabilir. O yüzden sağlıklı dudaklar için engelleyici önlemler almakta fayda var.

Ve kesinlikle kış mevsimi herkesin dudağı için en kötü zaman

çatlamış dudaklarınızı

Rüzgar,kar ve kuru hava dudaklarınızın bariyerini kötü etkiliyor ve süper hassas dudaklarınızdaki nemi de alıp götürüyor. Buna yatmadan önce nemlendirici ve dudak nemlendiricisi kullanarak karşı çıkabilirsiniz.

Dudak çatlakları susuz kalmak, sürekli dudak yalamak ve güzellik ürünlerine alerjiden dolayı da olabilir.

çatlamış dudaklarınızı

Susuz kalmak dudaklardaki nemi azaltır, o yüzden dudaklarınızın kuruduğunu hissediyorsanız bolca su için. Ne kadar isteseniz de dudaklarınızı yalamaktan mutlaka kaçınmalısınız. Çünkü salya kururken dudaklarınızın daha çok nem kaybetmesine sebep olur.

Dudakların kurumasına neden olan diğer şeyler ise yüksek matlıktaki rujlar, yüz temizleme malzemeleri veya salisilik asit ve benzoil peroksit içeren kremlerin ağız kenarlarında kullanılması. Bazı ilaçlar da yan etki olarak dudak kuruluğuna sebep olabilir.

Dudaklarınızı tedavi etmenin en iyi yolu basit,sıkıcı, kokusuz nemlendiriciler.

çatlamış dudaklarınızı çatlamış dudaklarınızı

Çatlamış dudaklarınızı nemlendirip yumuşatmak için bazı kremler var. Bizim önerimiz yağlı ve linoleik asitli olanları. Mesela zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi. Bir başka yol ise vaseline veya aquaphor kullanmaktır. Bunlar büyük moleküllüdür ve silikon bazlıdır. Bunlar nemi çok iyi abzorbe etmezler ama çok güçlü bariyer oluştururlar. Bunları dudaklarınız iyileşene kadar 2 saatte veya 4 saatte bir uygulayın.

Dudaklarınız iyileşene kadar aromalı, kokulu veya renkli dudaklardan uzak durun.

çatlamış dudaklarınızı

Harika kokuyorlar ama bu ürünler dudaklarınızı tahriş ederek çatlamasına neden olurlar. Dudaklarınız çatlamışsa koruyucu bariyerini kaybetmiş ve koku veren ürünlere karşı aşırı hassasiyet oluşmuş demektir. Bu yüzden aromalı ürünlere bir süre ara vermeniz gerekir. Bu tür alerji yapan ürünlere karşı hassasiyetiniz varsa derhal bırakmalısınız.

Ne olursa olsun dudaklarınızdaki kalkmış derileri soymayın!

çatlamış dudaklarınızı

Dudaklarınızdaki deriyi kaldırmak demek daha düşmeye hazır olmayan deri hücrelerini zorla yerinden çıkartmak demektir. Bu da kurumuş, çatlamış dudaklarınızın daha zor iyileşmesine neden olan küçük kanamalı,akıntılı yaralara sebep olmak demektir.

Instagram Galeri

Menü